Marilah sama-sama kita menghayati tazkirah yang disampaikan bagi menambah ilmu dan meningkatkan amalan.
Saturday 31 March 2012
Wednesday 21 March 2012
Bahagian Najis Dan Cara Menyucikannya
Anda boleh menjadikan video dibawah ini sebagai panduan cara untuk menyucikan najis :
Tuesday 20 March 2012
Alat Alat Bersuci
Sunday 18 March 2012
Bersuci daripada najis
Murid-murid boleh menyaksikan video ini samada untuk set induksi atau pengukuhan pengajaran.
Saturday 17 March 2012
rancangan pelajaran harian
Tarikh/Hari : 20.03.2012 ( Selasa )
Masa : 9.40 – 10.40 ( 1 Jam / 60 minit )
Kelas : 4U ( 32 murid )
Mata Pelajaran: Pendidikan Islam ( Ibadah )
Tajuk : Bersuci daripada najis
Objektif : Murid-murid dapat :
Aras 1 :
i. Menerangkan maksud bersuci daripada najis.
ii. Menyatakan jenis-jenis najis dan alat-alat bersuci.
Aras 2 :
i. Melakukan tunjukcara cara-cara bersuci daripada najis mukhaffafah, mutawassitah dan mughallazah.
Aras 3 :
i. Menjelaskan akibat tidak bersuci daripada najis.
ii. Menyenaraikan hikmah bersuci.
Langkah/Masa | Isi Pelajaran | Aktiviti Pengajaran Pembelajaran | Catatan | |
Aktiviti guru | Aktiviti murid | |||
Set Induksi 5 minit | -Bacaan doa sebelum memulakan P/P -Soal jawab dengan murid i.Adakah tanah / debu ini kotor ? | -Guru meminta murid-murid membaca doa sebelum memulakan sesi pengajaran. -Guru menunjukkan tanah / debu kepada murid dan bersoal-jawab dan mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran. | -Murid-murid membacakan doa sebelum P/P dan mengaminkan bacaan doa. -Murid-murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru. | -ABM i. debu ii tanah |
Perkembangan Langkah 1 15 minit | -Maksud najis : Benda yang kotor yang mengakibatkan solat tidak sah. -Jenis-jenis najis i.Mukhafafah iiMutawasitah iii.Mughalazah -Alat-alat bersuci. i-Air ii.Tanah iii.Batu iv.Tisu/Kertas v. Daun kering | -Guru bersoal jawab dengan murid maksud najis. -Guru meminta murid membuat peta minda di papan putih jenis-jenis najis -Guru meminta murid secara berpasangan berbincang alat-alat yang boleh digunakan untuk bersuci. -Penerangan dan penilaian secara soal jawab secara lisan. | -Murid menjawab soalan guru. -Murid mengkelaskan jenis-jenis najis dalam bentuk peta minda. -Wakil murid menyebut alat-alat yang boleh diguna untuk bersuci. -Murid menjawab soalan guru, | Carta Maksud najis. Murid menghasilkan jawapan dalam bentuk peta minda. Bahan maujud -tanah/ debu -kertas / tisu -daun kering |
Langkah 2 20 minit | -Cara-cara menyucikan najis i.Mukhafafah iiMutawasitah iii.Mughalazah | -Guru menerangkan cara menyucikan ketiga-tiga jenis najis. -Guru membimbing murid-murid melakukan amali cara-cara menyucikan najis. | -Murid di bahagi kepada 3 kumpulan : 1.Menyucikan naijis mukhaffafah. 2.Menyucikan naijis mutawassitah 3.Menyucikan najis mughallazah. | ABM -Air -Kain buruk -Tuala bersih -Tanah -Sabun -Berus |
Langkah 3 15 minit | -Akibat tidak bersuci : i.Sentiasa kotor ii.Dibenci rakan iii.Mudah mendapat penyakit. -Hikmah bersuci i.Solat sah dan diterima oleh Allah. ii.Disayangi Allah dan disukai rakan-rakan. | -Guru meminta murid memberi sumbang saran akibat tidak bersuci. -Guru mengulas jawapan murid. -Guru mengedarkan kad-kad perkataan mengenai hikmah bersuci dan akibat tidak bersuci dan meminta murid mengkelaskannya. | -Murid memberi beberapa jawapan. -Murid membuat pengkelasan antara hikmat dan akibat tidak bersuci. | Murid mencatat jawapan di papan putih. |
Penutup 5 minit | Lembaran kerja | -Guru mengedarkan lembaran kerja dan memberi penerangan kepada murid. | -Murid membuat lembaran kerja yang diberi oleh guru dan melekatkan di dalam buku latihan. | Lembaran kerja untuk menilai kefahaman murid dengan tajuk yang dipelajari pada hari itu. |
Subscribe to:
Posts (Atom)